Browar Lubicz

Browar Lubicz to wyjątkowy kompleks mieszkalno-usługowy zlokalizowany w centrum Krakowa, w pobliżu ogrodów klasztoru jezuitów. Powstał w wyniku rewitalizacji zabytkowego, XIX-wiecznego browaru Götzów. W ramach przedsięwzięcia udało się w harmonijny sposób połączyć architekturę nowoczesnego, luksusowego obiektu mieszkalnego z zabytkowymi budynkami i elementami infrastruktury XIX-wiecznego obiektu przemysłowego. Nowoczesne szklane elewacje przeplatają się z zabytkowymi industrialnymi budynkami i urządzeniami. Obiekt jest świetnie zlokalizowany, znajduje się w odległości 800m od Rynku Głównego, 300m od Galerii Krakowskiej, 300m od Dworca Głównego; blisko stąd do Zamku Królewskiego na Wawelu oraz na Kazimierz. Na miejscu znajduje się minibrowar i restauracja. W ramach kompleksu zaprojektowano trzy place miejskie, strefę relaksu zapewniają tereny zielone stanowiące aż jedną czwartą całego kompleksu. Cały teren jest monitorowany, o bezpieczeństwo dba ochrona obecna przez całą dobę.

Historia Browaru Lubicz

Pierwszy browar w stylu eklektycznym został wzniesiony w tym miejscu w 1840 r. według projektu von Pieretta na zamówienie Rudolfa Jennego. Po śmierci założyciela browar został przejęty przez jego zięcia Juliusza Augusta Johna i funkcjonował pod nazwą Browar Johna. Następnie browar prowadzony był przez synów Juliusza Augusta Johna: Alfreda i Hugona. Był to największy browar w Krakowie, produkujący wysokiej jakości piwo znane w całej Galicji. Browar Johna stale się rozwijał i był rozbudowany.

W 1904 r. browar został kupiony przez barona Jana Götz-Okocimskiego, a jego nazwa została zmieniona na Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza. Do 1946 r. by zarządzany przez rodzinę Götzów, rozbudowany i modernizowany. W czasie II wojny światowej browar nie uległ większym zniszczeniom.

W 1946 r. browar został znacjonalizowany i funkcjonował pod nazwą Browar Kraków a następnie Krakowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. W 1968 r. włączono go do Zakładów Piwowarskich w Okocimiu (nabytych potem przez Grupę Carlsberg), w ramach których funkcjonował do 2001 r.

Od 2006 r. browar jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki.

W 2015 r. po gruntownej rewitalizacji w części obiektów starego browaru uruchomiono działalność minibrowaru i restauracji.

Architektura

Rewitalizacja browaru została przeprowadzona w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a projekt architektoniczny przygotowała pracownia MOFO Architekci. Rewitalizacja została przeprowadzona w kilku etapach.

W sześciu nowych budynkach powstało 320 mieszkań. Elewacje obiektów nawiązują do budynków przemysłowych budowanych w XIX wieku i odpowiadają kolorystyką zabytkowej części budynku Obciągu Piwa.

Zachowały się następujące budynki historyczne: słodownia (obecnie restauracja i minibrowar), maszynownia i kotłownia z 37-metrowym kominem (obecnie budynek biurowy), budynek obciągu piwa, budynek portierni (obecnie stacja transformatorowa), budynek suszarni słodu (klatka schodowa części mieszkalnej), zespół rezydencjalny – pałac Götzów. Na dziedzińcu wyeksponowano urządzenie do nabijania obręczy na beczki oraz hydrauliczną pompę ciśnieniową.

Najbardziej znany spośród zabytkowych budynków, pałac Götzów, został odrestaurowany, przywrócono mu pierwotną formę i pełni obecnie funkcje budynku biurowo usługowego.

Cały kompleks zaprojektowano jako otwartą przestrzeń miejską z trzema wewnętrznymi placami publicznymi, dużą ilością terenów zielonych. Obiekt przylega do ogrodów klasztoru jezuitów..

Browar Lubicz
ul. Lubicz 17, 31-503 Kraków
Telefon: +48 534 974 734
email: goodhome.apart@gmail.com

Concept House
ul. Ślusarska 6, 30-710 Kraków
Telefon: +48 534 974 734
email: goodhome.apart@gmail.com